Festiwal Sztuki Góralskiej

- Telefon+48 338 158 388
- Telefon+48 696 498 782
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Drugą, obok Tygodnia Kultury Beskidzkiej, trwającą jeden dzień imprezą, stwarzającą doskonałą sposobność do zapoznania się z kulturą ludową Beskidów jest Festiwal Sztuki Góralskiej - Plenerowy Jarmark Twórczości Ludowej, odbywający się w Szczyrku pod koniec maja. Będące autorstwa okolicznych artystów obrazy, rzeźby, koronki, hafty, stroje, zabawki ludowe, wyroby pasieczne czy stanowiące rękodzieła przedmioty codziennego użytku, pozostają wówczas na wyciągnięcie spragnionych ludowości turystycznych rąk. Wszystko to można zakupić, nierzadko przyjrzawszy się uprzednio procesowi produkcji.
Żeby ułatwić zapomnienie o uszczuplonym w ten sposób portfelu, po południu, w ramach festiwalu urządzana jest Góralska Biesiada Muzyczna będąca dla kilku funkcjonujących w mieście zespołów folklorystycznych okazją do zaprezentowania owoców pracy artystycznej. Zarówno w Tygodniu Kultury Beskidzkiej, jak i podczas Festiwalu Sztuki Góralskiej czynny udział biorą miejscowi artyści ludowi, np. rzeźbiarze Józef Pawlik, Józef Więzik, Stanisław Gilowski czy hafciarka Wiktoria Laszczak.
Większość kiermaszów i występów w ramach imprezy organizowana jest zwykle w ścisłym centrum miejscowości, na placach wokół urzędu miejskiego.
Opinie