Jaskinia Malinowska

Obok Jaskini w Trzech Kopcach, inną słynną jaskinią jest Jaskinia Malinowska, nazywana też Malinowską Jamą lub Ondraszkową Jamą, jako że według legendy miał się w niej ukrywać zbójnik Ondraszek. Znajduje się ona przy czerwonym szlaku turystycznym pomiędzy Malinowem (1117 m n.p.m.) a Malinowską Skałą i mierzy ok. 215 metrów długości. Okresowo, w jej ciemnym wnętrzu pojawia się jeziorko.

Aby dojść na szczyt Malinowa należy przejść z Przełęczy Salmopolskiej szlakiem czerwonym na Malinów lub ze Szczyrku Soliska szlakiem zielonym na Malinów. Ze szczytu wzniesienia, zejść już należy tylko kilkaset metrów grzbietem w kierunku Malinowskiej Skały i skręcić w prawo na poziomą ścieżkę, prowadzącą do samego otworu groty.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Jeden z największych skarbów speleologicznych w całym regionie. Zbadane i dostępne (acz wymagające niezłych umiejętności) korytarze liczą ponad 200 m długości. Według lokalnych podań, w opisywanej jaskini ukrywał się legendarny rozbójnik beskidzki Ondraszek - stąd też druga nazwa, Ondraszkowa Jama. W pobliżu Jaskini Malinowskiej przebiega czerwony szlak.

Firma KM Studio może sfilmować wartą uwiecznienia Jaskinię Malinowską filmowanie Jelenia Góra

Komentarze (0)
Dodaj komentarz