Jaskinia Salmopolska

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

W pobliżu Przełęczy Salmopolskiej, po prawej stronie drogi do Wisły mieści się wejście do Jaskini Salmopolskiej o długich, niezbadanych do końca korytarzach. Składa się ona z kilku mniejszych sal (Konia Skalnego, Górna, Komora Piaskowa, Sala Dolna, Wysoka),w których w czasie roztopów obserwuje się przepływ wody.

Grota ta należy do wyjątkowo trudnych i niebezpiecznych jeśli chodzi o zwiedzanie - bez odpowiedniego sprzętu, umiejętności i pewnego doświadczenia nawet nie ma co próbować. Jaskinię Salmopolską wciąż się bada i eksploruje: szczególnie intensywne działania w tym kierunku podejmują m.in. Speleoklub Bielsko-Biała czy Stowarzyszenie Ochrony Jaskiń Grupa Malinka. W październiku 2016 r. łączna długość wszystkich udokumentowanych ciągów, odnóg i chodników wynosiła dokładnie 1009,5 metra. Głębokość 28 m, przewyższenie 1,1 m, natomiast deniwelacja 29,1 m.

Mini przewodnik

Twór geologiczny powstały w wyniku odprężeń, do jakich doszło w piętrowych warstwach piaskowców. Jaskinia Salmopolska nie jest jeszcze w pełni poznana - długość wszystkich korytarzy i sal szacuje się na ponad kilometr, z czego ok. 115 m jest osiągalne dla zwiedzających. Trzeba przy tym pamiętać, że wejście jest wyjątkowo wąskie, a sama jaskinia niebezpieczna.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja