Klimczok

Sięgający 1117 metrów powyżej poziomu morza szczyt w Beskidzie Śląskim, stanowiący element północno-wschodniej części Pasma Baraniej Góry. Administracyjnie Klimczok - nazywany czasami jeszcze Klimczakiem - stanowi część Bielska-Białej. Przez górę przebiegała również historyczna granica pomiędzy Śląskiem a Małopolską.

Pokryte świerkowo-bukowymi lasami stoki opadające ku dolinom są dosyć strome, natomiast przejście grzbietem ku kolejnym szczytom - szerokie. Wierzchołek Klimczoka to zaokrąglony kopiec. Nazwa góry pochodzi od imienia legendarnego beskidzkiego zbójnika, który miał urządzić swoją kryjówkę w jednej z pobliskich jaskiń.

Tuż przy wierzchołku Klimczoka znajduje się orczykowy wyciąg narciarski (ok. 500 m długości), którym administruje pobliskie schronisko PTTK. Śnieg utrzymuje się tu nawet przez 125 dni w roku. Charakterystyczne są także maszty telekomunikacyjne. Z centrum Szczyrku do tzw. Siodła pod Klimczokiem prowadzi kilka szlaków - najszybsze trasy wiodą z centrum niebieską i zieloną nitką. W pobliże szczytu prowadzi również popularny Szlak Stanisława Huli. Warto tu przyjść z uwagi na wspaniałe panoramy na całą okolicę.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Szczyt w północno-wschodniej części Pasma Baraniej Góry, o wysokości 1117 metrów n.p.m. Nazwa Klimczok wzięła się z na poły legendarnych opowieści o beskidzkim rozbójniku, który miał założyć swoją kryjówkę w jednej z pobliskich jaskiń. Na górę prowadzi kilka popularnych szlaków pieszych, a nieopodal schroniska działa - nawet 125 dni w roku - wyciąg narciarski.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz