Kościół Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

XVII-wieczna świątynia, jeden z najciekawszych zabytków uwzględnionych na oficjalnym Szlaku Architektury Drewnianej na Śląsku. Łodygowicki kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza powstał na bazie kapliczki z XIII stulecia.

Budowlę z gontowym dachem wzniesiono w sposób zrębowy z modrzewiowych belek. Kilkukrotnie ją rozbudowywano i modernizowano, w efekcie czego zalicza się ją do największych drewnianych kościołów na obszarze polskiego Beskidu - jego długość wynosi obecnie ok. 40 metrów. W 1644 roku powstała dzwonnica, powiększona ok. stu lat później. Wtedy też poszerzono główną nawę i dostawiono boczne kaplice - od tego czasu kształt przybytku właściwie się nie zmienił. W środku warto zobaczyć kunsztowną polichromię, powstałą w 1929 r.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Wspaniały zabytek, którego korzenie sięgają jeszcze XIII wieku. Wtedy była to niewielka kapliczka, w latach ‘30 przekształcona w zrębowy, kryty gontem kościółek. Później świątynię wielokrotnie rozbudowywano, ostateczny kształt zyskała pod koniec XVIII stulecia. Łodygowicka budowla to jeden z największych kościołów drewnianych w polskiej części Beskidów.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz