Malinowska Skała

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Góra o wysokości 1152 metrów powyżej poziomu morza, leżąca w głównej części pasma Baraniej Góry. Malinowska Skała to istotny punkt zwornikowy w Beskidzie Śląskim - zbiegają się tutaj grzbiety m.in. Kościelca (1022 m),Malinowa (1115 m) oraz Skrzycznego (1257 m). Absolutnie wyjątkowe są walory widokowe, a także geologiczne szczytu.

Na Malinowską Skałę prowadzi wygodny, szeroki szlak ze Skrzycznego - przejście tych nieco ponad 4 kilometrów wzdłuż zielonego odcinka Szlaku Stanisława Huli. W trakcie wędrówki nie zabraknie malowniczych miejscówek, gdzie warto przystanąć na chwilę i zadumać się nad naturalnym pięknem beskidzkich gór, lasów i polan. U celu wyprawy czeka fantastyczna formacja skalna.

Jest to tzw. wychodnia - miejsce, w którym budujące Malinowską Skałę zlepieńce kwarcowe o rzadko spotykanym składzie utworzyły ponad powierzchnią ziemi efektownie rozczłonkowaną przez procesy wietrzenia ambonę. Ta oryginalna “rzeźba” ma 5 m wysokości, 13 m długości i 5 m szerokości, a od 1977r. zasłużenie cieszy się statusem pomnika przyrody nieożywionej.

Mini przewodnik

Niepozorny, lecz zdecydowanie godny uwagi szczyt, położony na południe od Szczyrku. Malinowska Skała (1152 m) to jeden z punktów zwornikowych w Beskidzie Śląskim - zbiegają się tutaj grzbiety Baraniej Góry, Skrzycznego, Kościelca i Malinowa. Charakterystyczna dla góry jest ogromna, zbudowana ze zlepieńców kwarcowych skalna ambona z wieloma formami wietrzenia.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja