Muzealny Park Miniatur

Projekt stricte historyczno-edukacyjny, uzupełniający wystawę w Pałacu Habsburgów oraz żywieckiego Muzeum Miejskiego w Starym Zamku. Park Miniatur powstał w 2011 roku w ramach rozwoju infrastruktury turystycznej i obejmuje ponad 30 obiektów, które powstały w okresie od XV wieku do II Wojny Światowej.

Część modeli zabytków umieszczono na parterze pałacu, wzbogacając wystawę “Od Komorowskich do Habsburgów”. Jednak większość miniatur (w skali 1:15 oraz 1:33) wyeksponowano na zewnątrz, w specjalnie do tego celu zaaranżowanym skrawku dworskiego parku. Na powierzchni ok. dwóch arów czekają znane na Żywiecczyźnie budowle sakralne, dwory szlacheckie, zamki, pałace, leśniczówki… Ich pierwowzory mają ogromną wartość historyczną dla regionu, żeby wymienić tylko myśliwską willę z Wisły, zamek w Suchej Beskidzkiej czy zespół pałacowo-parkowy z Rajczy.

Każda miniatura posiada krótki opis, przedstawiający dany zabytek. Modele stoją na specjalnych postumentach, otoczonych przez właściwą dla konkretnego rejonu zieleń - w sumie zasadzono 1200 roślin ze 140 gatunków. Klimat Parku Miniatur współtworzą jeszcze ustawione przy wejściu, odlane z brązu figury - żywieckich górali oraz księżnej Alicji Habsburg.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Wejściówka do Parku Miniatur - 5 zł od osoby.

Ciekawe uzupełnienie zamkowo-pałacowych ekspozycji o modele najważniejszych zabytków w regionie. Miniatury przygotowano w skali 1:33 oraz 1:15, łącznie ponad 30 obiektów. Są to zamki, budowle sakralne, dworki, leśniczówki, pałace. Część z nich umieszczono w specjalnie zaaranżowanym parku, a część w kilku pomieszczeniach na parterze Pałacu Habsburgów.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz