Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny

Owoc pracy i zaangażowania miłośników historii i militariów. Klimatyczna placówka, prezentująca niezwykle interesujące informacje na temat wielu różnych dwudziestowiecznych konfliktów, w których mieszkańcy regionu brali czynny udział.

Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny mieści się w dawnym schronie przeciwlotniczym z 1944 r. (“Luftschutz Räume”) tuż obok siedziby Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, które wspólnie z Klubem Miłośników Oręża Polskiego “Lech” zawiaduje całą placówką. Ekspozycję tworzą w głównej mierze przekazane przez darczyńców osobiste pamiątki. Wśród ponad 300 przedmiotów znajdują się m.in. zdjęcia, dokumenty, pistolety, karabiny, mundury, stroje, najróżniejsze przedmioty codziennego użytku.

Szczególną wagę gospodarze przywiązują do II Wojny Światowej i działalności konspiracyjnej mieszkańców Żywiecczyzny. Nie brakuje też starszych przedmiotów, z czasów I Wojny Światowej, konfliktu Polski i Czech o Śląsk Cieszyński czy wojny polsko-bolszewickiej.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Wszelkie szczegóły zwiedzania ustalane są indywidualnie.

Obowiązkowy punkt programu dla każdego, kto szczerze interesuje się historią Polski i wojskowością. Fascynująca wystawa, zbudowana przede wszystkim na pozyskanych przez pasjonatów pamiątkach, mieści się w poniemieckim schronie przeciwlotniczym. Pod ziemią można obejrzeć ponad 300 oryginalnych przedmiotów - broń, zdjęcia, dokumenty czy zwyczajne rzeczy osobiste.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz