Muzeum Juliana Fałata w Bystrej

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Instytucja prezentująca bogaty dorobek artystyczny i osobiste pamiątki cenionego malarza. Julian Fałat przyszedł na świat w 1853 roku niedaleko Lwowa, w Tuligłowach. Kształcił się i wzbogacał swój warsztat w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych - gdzie później był rektorem - oraz prestiżowych akademiach niemieckich. W 1902 r. wybudował w Bystrej okazałą willę, w której dziś mieści się poświęcone mu muzeum.

Jak mówią specjaliści, Fałat był prawdziwym mistrzem akwareli, ale nie stronił od farb olejnych. Malował m.in. przepiękne pejzaże, najróżniejsze scenki obyczajowe, obrazki o tematyce myśliwskiej czy dzieła związane z wydarzeniami historycznymi - np. był współautorem monumentalnej panoramy “Bitwa nad Berezyną”. Do poziomu niedostępnego innym artystom pędzla i palety Fałat doprowadził technikę odwzorowania bogactwa odcieni, którymi mieni się śnieg.

Naturalnie zimowe pejzaże stanowią ogromną część zbiorów muzeum w Bystrej. Oprócz tego można tu obejrzeć odtworzony warsztat pracy Fałata, zebrane przez niego dzieła sztuki innych autorów, rodzinne zdjęcia, listy, dokumenty, oryginalne wyposażenie domu malarza itd. Zbiory są regularnie wzbogacane o nowe eksponaty.

Popularna “Fałatówka” jest zamiejscowym oddziałem Muzeum Historycznego w Bielsku Białej. Warto dodać, że w jeden dzień tygodnia (zwyczajowo wtorki) wstęp do placówki w Bystrej jest bezpłatny.

Cennik

Bilety do Fałatówki:

  • normalne 10 zł
  • ulgowe 6 zł
  • dla seniorów 5 zł
  • rodzinne 26 zł

Usługa przewodnicka - 40 zł od grupy, po wcześniejszej rezerwacji terminu

Wstęp na wydarzenia specjalne w Muzeum Juliana Fałata (które - decyduje dyrekcja placówki) - 2 zł

Mini przewodnik

Terenowa filia bielskiego Muzeum Historycznego, przybliżająca postać uznanego malarza. Fałat po mistrzowsku tworzył zimowe pejzaże, malował też obrazy obyczajowe, myśliwskie i historyczne. Poza pracami malarskimi wystawiono pamiątki rodzinne, osobiste przedmioty i zgromadzone przez gospodarza dzieła sztuki. Placówka mieści się w willi wybudowanej przez artystę.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja