Paralotnie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Szczyrk to jedno z ulubionych miejsc paralotniarzy. Działa tutaj Szkoła Bezpiecznego Latania - reklamująca się jako pierwsza i najstarsza w Polsce szkołą paralotniowa - oraz Szkoła Paralotniowa „Beskid Paragliding”. Pierwsza z nich dysponuje własnym stokiem szkoleniowym na Skrzycznem, niezwykle popularnym wśród glajciarzy (paralotnia to inaczej glajt) szczytem, nazywanym przez nich „mekką” polskiego paralotniarstwa.

Skrzyczne należy ponoć do gór trudnych, więc nie szkoli się na nim adeptów sztuki paralotniarstwa, lecz organizuje im szkolenia na łatwiejszych stokach w okolicy. Bywa, że nad szczytem jest tak tłoczno, iż dochodzi do zderzeń co mniej wprawnych glajciarzy. Niektórzy z nich próbują swoich sił także na górze Żar (761 m n.p.m.) wznoszącej się na wschodnim brzegu Jeziora Międzybrodzkiego, 20 km na północny wschód od Szczyrku. Działa tam Górska Szkoła Szybowcowa (tradycje lotnicze Żaru sięgają 1935 r. kiedy powstało tu lotnisko szybowcowe). Znajduje się tam zbiornik wodny unikatowej elektrowni szczytowo-pompowej.

Sezon paralotniarski zaczyna się w kwietniu i w zależności od pogody trwa do późnej jesieni, chociaż co więksi zapaleńcy latają nad Beskidami przez cały rok. Chyba nie mogą oderwać oczu od ścielących się pod nimi widoków na góry, doliny i Jeziora Żywieckie czy Międzybrodzkie.

Mini przewodnik

W pewnych kręgach Szczyrk nazywany jest mekką polskiego paralotniarstwa - to zapewne z powodu stoków i prądów powietrznych wokół Skrzycznego. Jako że powszechnie według “glajciarzy” jest to góra arcytrudna, początkującym pierwsze loty organizuje się w innych miejscach, niezbyt (20km) odległych. Rzecz jasna w Szczyrku działają fachowe szkółki i wypożyczalnie.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja