Schronisko Szyndzielnia

Obiekt znajdujący się obecnie pod nadzorem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, na mapie Beskidów obecny już od 1897 roku. Schronisko na Szyndzielni (szczyt ma wysokość 1028 m n.p.m.) jest najstarszą wciąż istniejącą tego typu placówką w całym pasmie górskim.

Kamienny, architektonicznie bardzo alpejski obiekt z charakterystyczną, drewnianą wieżyczką wybudowano po tym, jak pożar niemal doszczętnie strawił schronisko “Klementynówka” na Magurze. Razem z budynkiem, gdzie zmieściły się jeszcze m.in. winiarnia i stacja meteorologiczna, wzniesiono małą skocznię narciarską. Schronisko zostało częściowo zniszczone w trakcie II Wojny Światowej - pod koniec 1944 r. Niemcy włączyli je w system obrony Bielska-Białej. Po zakończeniu konfliktu schronisko zrekonstruowano i wznowiono jego działalność.

Schronisko Szyndzielnia posiada obecnie 49 łóżek, pokoje mieszczą od 2 do 10 osób. Nocleg na glebie? Jak najbardziej możliwy. Kuchnia? Domowa - sala jadalna, usytuowana w dobudowanym w 1957 r. skrzydle, może pomieścić 108 wygodnie siedzących osób. Nie brakuje też tarasu. Standard pokoi? Typowo schroniskowe, ale można liczyć na udogodnienia w rodzaju dostępu do internetu, “świetlicy” z kominkiem, tenisem stołowym czy telewizją sanitarną. Przy schronisku są także boisko do siatkówki, piłki nożnej, niewielki kiosk z pamiątkami, wyciąg narciarski oraz wypożyczalnia sanek i rakiet śnieżnych. Gospodarze organizują również rozmaite imprezy i wydarzenia, od kameralnych koncertów po… wesela.

Ze Szczyrku na Szyndzielnię można dojść w niespełna 3 godziny, kierując się szlakiem na Klimczok. Będąc już w jego okolicy - warto przejechać się kolejką gondolową kursującą do (a także “z”) Bielska-Białej, której górna stacja znajduje się ok. pół kilometra od schroniska.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Nocowanie w schronisku PTTK na Szyndzielni:

  • pokoje dwu- i trzyosobowe - 35 zł/os. za noc
  • pokoje czteroosobowe - 25 zł/os. za noc
  • pokoje sześcio-, ośmio- i dziesięciosobowe - 20 zł/os. za noc
  • dzieci do 10. roku życia za pół ceny
  • dzieci do 4. roku życia śpiące w jednym łóżku z rodzicem/opiekunem - bez opłaty

Wyżywienie na cały dzień - 50 zł/os.

Pobyt grup zorganizowanych:

  • pojedynczy nocleg 26 zł/os. (w każdym pokoju)
  • Zielona Szkoła - minimum 3 dni, pełne wyżywienie, wycieczka z przewodnikiem - 60 zł/os. na dobę
  • Biała Szkoła - minimum 3 dni, pełne wyżywienie, wycieczka z przewodnikiem, całodzienny karnet na wyciąg narciarski, jazda z instruktorem - 80 zł/os. na dobę

Najstarsze spośród wszystkich istniejących schronisk w Beskidach, wybudowane w 1897 r. Utrzymany w alpejskim stylu, kamienny budynek z niepowtarzalną drewnianą wieżyczką mieścił niegdyś także stację meteorologiczną i winiarnię. Dziś schronisko na Szyndzielni posiada 49 miejsc noclegowych - plus możliwość spania na glebie - i kilka opcji spędzenia czasu wolnego.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz