Skocznie narciarskie Skalite

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

W Szczyrku, jak przystało na „zimową stolicę Polski” - a często bywa tak nazywany - oprócz nartostrad, rozsianych po całej okolicy tras dla narciarzy biegowych czy toru saneczkowego (długość 1081 m, spadek 12,88%, posiada homologację Międzynarodowej Federacji Saneczkowej FIL),znajdują się skocznie narciarskie.

Największą jest skocznia narciarska „Skalite” o punkcie konstrukcyjnym K 95. Posiada ona homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Pierwszy raz zawody odbyły się na niej w 1937 r. W latach 2007-08 obiekt został przebudowany i unowocześniony na okoliczność Mistrzostw Świata Juniorów, które z braku śniegu nie odbyły się jednak w Szczyrku, lecz Zakopanem. Co kilka lat organizowane są na nim Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej, a także rozmaite zawody międzynarodowe.

Dwie mniejsze skocznie narciarskie kompleksu posiadają punkty konstrukcyjne na 70 i 40 metrze. Podobnie jak największy obiekt w Szczyrku, są to skocznie całoroczne, igelitowe. Odbywały się na nich konkursy dla młodych skoczków, takie jak np. Lotos Cup czyli cykl zawodów dla młodych skoczków narciarskich, powstały w ramach Programu Rozwoju Skoków Narciarskich Polskiego Związku Narciarskiego.

Niegdyś Szczyrk posiadał jeszcze jeden kompleks skoczni narciarskich. Charakterystyczne dla ośrodka "Biła" było to, że zeskok krzyżował się z drogą samochodową - przeprowadzenie zawodów czy treningu wymagało zamknięcia jej dla ruchu. Obiekt zlikwidowano w 2009 roku.

Mini przewodnik

Nowoczesny kompleks sportowy, szeroko wykorzystywany do szkolenia przyszłych następców Adama Małysza i Kamila Stocha, treningów dorosłych już skoczków oraz przeprowadzania zawodów rangi krajowej i międzynarodowej. Wszystkie 3 skocznie - punkty K usytuowane na 40, 70 i 95 metrze - wyposażone są w igelit, co czyni z nich obiekty całoroczne.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja