Szlak im. Stanisława Huli

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Obowiązkowy punkt programu pobytu w Szczyrku dla wszystkich, którzy uważają się za wytrawnych górskich wędrowców. Szlak Stanisława Huli ma 31 kilometrów długości, kilkukrotnie zmienia się kolor oznakowania, a różnica poziomów pomiędzy najniższym a najwyższym punktem wyprawy to ponad 740 metrów. Do Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK można tutaj zdobyć 41/39 punktów. Pokonanie całej drogi zabiera przynajmniej 11 godzin, zatem przejście jej w jeden dzień będzie nielichym wyzwaniem.

Trasa zaczyna się przy Urzędzie Miejskim w Szczyrku i zaraz po starcie prowadzi do dużego węzła szlaków na skrzyżowaniu bodaj najistotniejszych ciągów komunikacyjnych w miejscowości - ulic Beskidzkiej, Myśliwskiej oraz Górskiej. Szlak wiedzie jednak, “czwartą drogą”, na południowy zachód wzdłuż ul. Leśnej, stopniowo przechodzącej w stromy, leśny dukt. Momentami można odnieść wrażenie, że idzie się przez zupełne odludzie - przynajmniej do czasu wyjścia na Halę Jaworzynę, w okolicy przesiadkowej stacji wyciągu. Dalej ścieżka prowadzi niemalże prościutko właściwie aż do wierzchołka Skrzycznego.

Na górze należy wciąż iść zieloną ścieżką w kierunku południowo-zachodnim, wzdłuż dawnej, historycznej granicy pomiędzy Małopolską i Śląskiem. Przez ok. 4,5 kilometra szlak biegnie dość łagodnym i równym górskim grzbietem, aż do Malinowskiej Skały. Po chwilowym obniżeniu terenu czekają podejście na Malinów (1117 m n.p.m.) skąd rozciągają się niesamowite widoki na Stożek, Klimczoka i Czantorię, a także “Biały Krzyż”, czyli Przełęcz Salmopolską.

Następnie Szlak Stanisława Huli prowadzi przez grań rozdzielającą dolinę Brennicy (jej źródłowy odcinek) od doliny Żylicy. W tej okolicy można dostrzec kilka dawnych pasterskich szałasów, zdobywa się też kilka szczytów, z marszu jeden po drugim - m.in. Grabową (905 m),Kotarza (965 m),czy Hyrcę (929 m). Za Przełęczą Karkoszczanką zaczyna kolejna wymagająca wspinaczka, zakończona na wierzchołku Klimczoka. W tym momencie należy poważnie się zastanowić, czy nie lepiej będzie skorzystać z usług pobliskiego schroniska, zamiast kontynuować wędrówkę.

Z drugiej strony - do końca trasy będzie już tylko 5,5 km, do tego równiutko w dół. Przez Osiedle Podmagura, obok pięknego Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski “Na Górce”, aż do powrotu do centrum Szczyrku w rejon punktu startowego.

Blogi

Szlak im. Stanisława Huli warto uwiecznić na wideo - może to zrobić KM Studio kamerzysta na wesele Wrocław


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja