Co może zaoferować Szczyrk w kategorii odnowy biologicznej w górach?

Niezwykle efektywna regeneracja zmęczonego organizmu i nadzwyczaj przyjemne odprężenie się to możliwości, których po pobycie w kurorcie oczekuje coraz większa liczba turystów. Nawet jeśli za takie przyjemności zwykle trzeba zapłacić całkiem spore sumy. Rozmaite SPA i gabinety odnowy biologicznej powstają w coraz większej liczbie miejsc, a takie miejscowości jak Szczyrk zdecydowanie nie pozostają w tyle za aktualnymi trendami wypoczynkowymi. Tym bardziej, że w górach mogą skusić wczasowiczów nie tylko systematycznym rozwojem infrastruktury turystycznej.

Pierwsze, co przychodzi na myśl w kontekście całego tego tematu, to obiekty noclegowe o najwyższych standardach, posiadające własne strefy relaksu. Salony masażu, jacuzzi, sauny, możliwość przeprowadzenia szerokiej gamy zabiegów kosmetycznych i pielęgnacyjnych… Na taką odnowę biologiczną w Szczyrku mogą liczyć przede wszystkim goście dużych, wielogwiazdkowych hoteli i reprezentujących porównywalny poziom pensjonatów. Takie ośrodki wypoczynkowe w górach niejako z zasady oferują specjalne pakiety, a dobór konkretnych zabiegów dość często można uprzednio skonsultować z prawdziwymi specjalistami w tej dziedzinie. Dzięki temu cały turnus przyniesie jak najbardziej wymierne efekty.

Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że luksusy pierwszorzędnych SPA & Wellness to nie są rzeczy na każdą kieszeń. Wszelako również ci turyści, którym zależ w pierwszej kolejności na tanich noclegach w górach, również mogą zorganizować sobie całkiem przyzwoitą odnowę biologiczną. Szczyrk to jedno z niewielu miast w Polsce, w których funkcjonują nowoczesne obiekty Centralnego Ośrodka Sportu i Przygotowań Olimpijskich. A jak wszem i wobec wiadomo, w sporcie na poziomie reprezentacyjnym bez profesjonalnej regeneracji. Niektóre zaś miejsca w COS-ie, na przykład basen sportowy Skalite wraz z zapleczem do odnowy biologicznej, są ogólnie dostępne. Wystarczy kupić bilet wstępu i opłacić te zabiegi, na które akurat ma się ochotę. Powinno wyjść taniej niż pobyt “all inclusive” w dużym, prestiżowym hotelu z pełnym zestawem udogodnień.

Można także wspomnieć o takim wariancie, kiedy nie korzysta się z żadnych specjalistycznych zabiegów. Gdyby tak spojrzeć na to pod odpowiednim kątem, to długie spacery po górach też są jakąś tam odnową biologiczną. Intensywny wysiłek fizyczny, a do tego świeże powietrze i przyjemny górski klimat pod Szczyrkiem sprawiają, że śpi się znacznie przyjemniej, z kolei już po powrocie do domu człowieka jeszcze przez jakiś czas rozpiera energia. W końcu długi, głęboki sen to jeden z najlepszych sposobów na regenerację. Porządnie się zmęczyć można również jeżdżąc na rowerze, biegając na nartach, szusując po stokach narciarskich, wybierając się na konne wycieczki w siodle… rozmaitych alternatyw jest cała masa.

Jak widać powyżej, odnowa biologiczna w górach - w przypadku takiej miejscowości jak Szczyrk - może przybierać niezwykle zróżnicowane formy. Dla każdej z nich można wyznaczyć parę wspólnych mianowników. W pierwszej kolejności: w dłuższej perspektywie czasu są niczym “ładowanie baterii” organizmu do pełna, a korzystanie z nich wiąże się ze wcale małą przyjemnością.

Dodano: 2017-10-18 10:30:00

Komentarze (2)
Anonim
18.10.2017 12:35

Osobiście uważam, że odnowa biologiczna powinna być refundowana albo jakoś dotowana ze składek na ubezpieczenie zdrowotne. Iluż hospitalizacji i długiego leczenia bolesnych schorzeń można by uniknąć, gdyby można było wcześniej skorzystać z zabiegów, które coś tam zregenerują, delikatnie zrehabilitują - zanim sprawa zrobi się naprawdę poważna. Taki Szczyrk mógłby spokojnie być takim niby-uzdrowiskiem w górach, skoro praktycznie już wszystko co niezbędne do odnowy tam mają.

Anonim
6.06.2019 08:34

Jako sportowiec - amator czasem korzystam z przyjemności odnowy biologicznej. W Szczyrku byłem na takim urlopie z zabiegami i wróciłem naprawdę zregenerowany. Czasem można a nawet trzeba sobie pozwolić na takie rarytasy.

Dodaj komentarz