Kilka słów o Szczyrku

SZCZYRK - Miasto i gmina, w powiecie bielskim i województwie śląskim. Blisko 6 tys. mieszkańców. Powierzchnia tej miejscowości wynosi prawie 40 km2 i rozciąga się przez 8 km wzdłuż Żylicy, a 2 km wzdłuż Biłej. Miejscowość leżąca u stóp Klimczoka i Skrzycznego o wyraźnej dominacji turystyki wraz z rekreacją. Szczyrk należy do Euroregionu Beskidy.

Pierwsza wzmianka o miejscowości w dolinie Żylicy pochodzi z 1630 roku i dotyczyła pierwszego spisu ludności, związanego z celami podatkowymi. Od XVIII wieku poza rolnictwem, rozwijało się również pasterstwo, tartacznictwo i produkcja sukna. Po I wojnie światowej rozwija się tu branża turystyczna. Powstaje w 1924 roku, pierwsze schronisko na Skrzycznem, a 4 lata później do katolickiego Szczyrku dołączono ewangelicką wieś Salmopol. Prawa miejskie Szczyrk otrzymał w 1973 roku.

Dzisiaj jest to czołowy ośrodek narciarski Beskidu Śląskiego. Na Przełęczy Salmopolskiej, zw. Białym Krzyżem znajduje się mikrostacja narciarska i właśnie tam najwcześniej w Polsce ruszają pierwsze wyciągi narciarskie.

6 NAJWAŻNIEJSZYCH ATRAKCJI:

  1. SANKTUARIUM NA GÓRCE - Według miejscowej legendy, dzieciom, które wybrały się na grzyby, ukazała się Matka Boska. Dzieci widziały świetlaną postać na tle pięciu buków rosnących w świerkowym zagajniku. Objawienie to, miało miejsce 25 lipca 1894 roku. Jednym z dzieci była Julianna Pezda, a wieść o tym rozeszła się szybko po okolicy. Matka Boska jeszcze kilkakrotnie ujawniła się dzieciom, a nawet powiedziała, że w miejscu spotkania, wypłynie cudowne źródełko. W listopadzie 1894 roku rozpoczęto budowę kaplicy, a w 1912 roku powstał kamienny kościół Matki Boskiej Królowej Polski. Od Pierwszej Wojny Światowej kaplicę prowadzą OO Salezjanie.
  2. KOŚCIÓŁ PW. ŚW. JAKUBA STARSZEGO - Na ulicy Beskidzkiej znajduje się najstarszy kościół w Szczyrku. Świątynia pochodzi z końca XVIII wieku. W latach późniejszych, wraz z powiększającą się społecznością wiernych, rozbudowano kościół. Największa rozbudowa pochodzi z lat 1937 - 39. Budowla jest wykonana z belek łączonych na zrąb. Dach pokryty był gontem z wieńczącą go barokową wieżyczka i dzwonem z 1820 roku. We wnętrzu kościoła wiele pięknych, barokowych elementów wyposażenia. Wnętrze kościoła zadziwia pięknymi barokowymi elementami. Ciekawy jest boczny ołtarz z obrazem Jana Nepomucena z XVIII w oraz relikwiarz z relikwią świętego. Z innych zabytków można również obejrzeć późnobarokową ambonę, chrzcielnicę i kropielnicę z 1800 roku.
  3. SKRZYCZNE (1257 m n.p.m.) - Najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Wierzchołek słynie z pięknych panoram na Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Mały, a także na okolice Szczyrku, Żywca i Bielska Białej. Ze Szczyrku na szczyt prowadzi szlak turystyczny koloru zielonego przez Hale Podskrzyczeńską oraz koloru niebieskiego przez Halę Jaworzynę. Czas przejścia każdym ze szlaków to ok. 2 - 2,30 godziny. Na górę można też wjechać kolejką krzesełkową. Na wierzchołku w 1933 roku, Rudolf Urbanke wybudował prywatne schronisko. W tamtym piętrowym, drewnianym schronisku było 30 miejsc noclegowych. Obecnie w schronisku znajduje się 38 miejsc noclegowych, a od 40 już lat na górze gazduje Rodzina Lohmanów.
  4. PARK KRAJOBRAZOWY BESKIDU ŚLĄSKIEGO - Na terenie parku znajdują się dwa pasma górskie: Czantorii (995 m n.p.m.) oraz Baraniej Góry (1220 m n.p.m.). Grupa Czantorii jest najbardziej na zachód położonym beskidzkim grzbietem Beskidu Śląskiego. W dużej części przebiega tym pasmem granica polsko-czeska. Druga i większa grupa górska to pasmo Baraniej Góry. Jednak najwyższym szczytem tego pasma i całego Beskidu Śląskiego jest Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Na Baraniej Górze znajdują się źródła najdłuższej i największej polskiej rzeki Wisły. W pobliskim Koniakowie, część potoków jest w zasięgu zlewni Morza Czarnego. W okolicy przełęczy Kubalonka występuje świerk istebniański cechujący się najlepszymi w Europie parametrami wzrostowymi i odpornościowymi.
  5. JASKINIA MALINOWSKA - Leży na południowo - wschodnim zboczu Malinowa. Dojście szlakiem czerwonym z Przełęczy Salmopolskiej. Od dawna znali tą jaskinię mieszkańcy okolicy i pewnie czasem korzystali z jej wnętrza. Wejście do środka nigdy nie było łatwe, bo trzeba było zejść ok. 10 metrową szczeliną. Obecnie dla potrzeb turystów zamontowano drabinki ułatwiające, a dla części osób, umożliwiające zejście. Na dole jest możliwość przejścia w dwóch kierunkach. W zachodnim kierunku prowadzi korytarz do długiej galerii, a potem się znacznie zwęża. W kierunku wschodnim prowadzi wąski korytarz z kilkoma zwaliskami. Długość jaskini wynosi 214 metrów.
  6. GROTA KLIMCZOKA - Jest najdłuższą z dostępnych w okolicach Szczyrku jaskiń. Jej długość to około 930 metrów, a najniższy punkt w stosunku do wejścia jest poniżej 20 metrów. Jaskinie odnalazł w 1946 roku Jasiewicz, który sporządził pierwszy opis i szkicowy plan niektórych partii. Położenie groty, to południowe zbocza Trzech Kopców. Dojście do groty szlakiem żółtym ze szczytu Klimczoka w kierunku na Błatnią. Wejściem jest około 5 metrowa studnia. Wewnątrz są bardzo wąskie, kręte przejścia z kilkoma większymi salami.
Galeria
Dodano: 2016-06-21 13:58:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz