Schroniska Górskie w Szczyrku

(5)
5.4 km od centrum

Najstarsze spośród wszystkich istniejących schronisk w Beskidach, wybudowane w 1897 r. Utrzymany w alpejskim stylu, kamienny budynek z niepowtarzalną drewnianą wieżyczką mieścił niegdyś także stację meteorologiczną i winiarnię. Dziś schronisko na Szyndzielni posiada 49 miejsc noclegowych - plus możliwość spania na glebie - i kilka opcji spędzenia czasu wolnego.

6.4 km od centrum

Placówka turystyczna z tradycjami sięgającymi 1926 roku. Wtedy to niemieckie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody “Naturfreunde” wybudowało górską noclegownię dla turystów. Budynek zdewastowano w trakcie II WŚ, ale sprawny remont pozwolił uruchomić działalność ponownie już w 1945r. Dziś schronisko na Błatniej ma 50 miejsc noclegowych, domową kuchnię i letni ogródek.

3.5 km od centrum

Beskidzki obiekt PTTK o standardzie hotelowym. Pierwsze schronisko na zboczu Magury, niedaleko Klimczoka, wybudowano w 1875 r., obecne - po niemal 40 latach. Do dyspozycji turystów jest 50 miejsc noclegowych, specjalizująca się w staropolskiej kuchni restauracja, letni basen, wyciąg narciarski, plac zabaw, boisko do siatkówki i parę innych atrakcji dodatkowych.

3.1 km od centrum

Miejsce z chlubnymi turystycznymi tradycjami sięgającymi 1933 roku. Schronisko w niezłym stanie przetrwało wojnę, lecz zostało rozgrabione i zdewastowane. Po wielu remontach i modernizacjach, może się dziś pochwalić nowoczesnym, iście hotelowym standardem pokoi. Na szczycie Skrzycznego czeka 29 łóżek, jadalnia na trzy sale czy udostępniany w pełni lata taras.

17.3 km od centrum

Najstarsza górska noclegownia w Beskidach wśród działających do dzisiaj. Powstała z inicjatywy działaczy PTT, w latach 1910-22. Sama budowa schroniska trwała tylko 3 ostatnie lata. Góra Stożek Wielki znajduje się w paśmie Czantorii, na dzisiejszej granicy Polski z Czechami. Szczyt sięga 978 m n.p.m., a w jego okolicach przebiega całe mnóstwo tras turystycznych.