Muzea w Szczyrku

(9)
11.8 km od centrum

Specjalna galeria, w której zebrano bodaj wszystkie medale, puchary i nagrody, jakie w trakcie swojej sportowej kariery zdobył jeden z najbardziej lubianych Polaków. Dominują nad wyraz liczne trofea za wyczyny na skoczniach narciarskich, ale jest kilka rzeczy związanych z rajdami terenowymi. Zbiory uzupełnia sprzęt Adama Małysza: narty, kaski, buty, itd.

6.1 km od centrum

Przyjemne i pożyteczne w jednym, czyli wiernie odtworzone góralskie gospodarstwo z XIX w., w którym ożywiono regionalne tradycje. Zwłaszcza kulinarne. Kozia Zagroda to nie tylko beskidzka gospoda i sklepik z rękodziełem oraz pysznymi specjałami, ale też warsztaty edukacyjne. Każdy z 3 programów oferuje informacje historyczno-kulturalne i zajęcia praktyczne.

16.4 km od centrum

Niezwykle osobiste muzeum po jednym z najlepszych wspinaczy w historii. Jerzy Kukuczka jako drugi zdobył Koronę Himalajów - 14 ośmiotysięczników. Izba Pamięci, założona przez żonę Cecylię, mieści się w ich beskidzkimdomku. Wystawione pamiątki to głównie sprzęt wspinaczkowy, zdjęcia z wypraw, książki i rozmaite nagrody. Czynne po uzgodnieniu telefonicznym.

11.9 km od centrum

Prywatna wystawa prezentująca fascynujące dzieje polskiego spadochroniarstwa. Tak wojskowego, jak i cywilnego. Wśród zbieranych od 1978 r. (a pokazywanych od 2003 r.) przedmiotów znajdują się rozmaite naszywki, odznaki, medale, mundury, hełmy, archiwalne zdjęcia i dokumenty czy broń - patronem muzeum jest Adolf Pilch, jeden z cichociemnych w czasach II WŚ.

14.2 km od centrum

Jeden z najważniejszych zabytków w regionie. W XVw. wybudowano obronną fortecę, później stopniowo przekształcaną w elegancką rezydencję. Ostateczny, barokowy kształt Staremu Zamkowi nadali w XVIIIw. Habsburgowie. Od 2005r. mieści się tu żywieckie Muzeum Miejskie, które przygotowało 7 wystaw stałych na różne tematy: etnografii, sztuki,przyrody, archeologii itd.

13.1 km od centrum

Nowoczesna placówka intrygująco przedstawiająca sekrety warzenia piwa, dzieje jednego z najważniejszych zakładów przemysłowych oraz historię tworzenia popularnej marki. Browar powstał w 1856 r., założone w dawnych piwnicach leżakowych muzeum założono na jego 150-lecie. Istnieje możliwość zobaczenia produkcji z bliska i degustacji piwa - oczywiście dla dorosłych.

13.8 km od centrum

Obowiązkowy punkt programu dla każdego, kto szczerze interesuje się historią Polski i wojskowością. Fascynująca wystawa, zbudowana przede wszystkim na pozyskanych przez pasjonatów pamiątkach, mieści się w poniemieckim schronie przeciwlotniczym. Pod ziemią można obejrzeć ponad 300 oryginalnych przedmiotów - broń, zdjęcia, dokumenty czy zwyczajne rzeczy osobiste.

7.3 km od centrum

Terenowa filia bielskiego Muzeum Historycznego, przybliżająca postać uznanego malarza. Fałat po mistrzowsku tworzył zimowe pejzaże, malował też obrazy obyczajowe, myśliwskie i historyczne. Poza pracami malarskimi wystawiono pamiątki rodzinne, osobiste przedmioty i zgromadzone przez gospodarza dzieła sztuki. Placówka mieści się w willi wybudowanej przez artystę.

0.9 km od centrum

Powstała w 1995 roku, by jak najszerszej publiczności zaprezentować i przybliżyć twórczość i konkretne dzieła współczesnych artystów. Jak szczycą się włodarze Beskidzkiej Galerii Sztuki, instytucja blisko współpracuje z imponującą liczbą ponad 130 twórców - malarzami, grafikami, rzeźbiarzami itd. Organizuje również koncerty, warsztaty czy spotkania autorskie.