Walory Przyrodnicze w Szczyrku

(6)
3.7 km od centrum

Szczyt w północno-wschodniej części Pasma Baraniej Góry, o wysokości 1117 metrów n.p.m. Nazwa Klimczok wzięła się z na poły legendarnych opowieści o beskidzkim rozbójniku, który miał założyć swoją kryjówkę w jednej z pobliskich jaskiń. Na górę prowadzi kilka popularnych szlaków pieszych, a nieopodal schroniska działa - nawet 125 dni w roku - wyciąg narciarski.

5.7 km od centrum

Niepozorny, lecz zdecydowanie godny uwagi szczyt, położony na południe od Szczyrku. Malinowska Skała (1152 m) to jeden z punktów zwornikowych w Beskidzie Śląskim - zbiegają się tutaj grzbiety Baraniej Góry, Skrzycznego, Kościelca i Malinowa. Charakterystyczna dla góry jest ogromna, zbudowana ze zlepieńców kwarcowych skalna ambona z wieloma formami wietrzenia.

10.6 km od centrum

Jeden z najwyższych - 1220 metrów n.p.m. - i najbardziej interesujących szczytów w całym Beskidzie Śląskim. Na wierzchołek Baraniej Góry prowadzi w sumie 6 różnych wariantów szlaków i tras - w tym ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, pozwalająca lepiej poznać naturalne walory okolicy. Zachodnie stoki tworzą źródlisko Wisły i są objęte ochroną rezerwatu.

5.6 km od centrum

Twór geologiczny powstały w wyniku odprężeń, do jakich doszło w piętrowych warstwach piaskowców. Jaskinia Salmopolska nie jest jeszcze w pełni poznana - długość wszystkich korytarzy i sal szacuje się na ponad kilometr, z czego ok. 115 m jest osiągalne dla zwiedzających. Trzeba przy tym pamiętać, że wejście jest wyjątkowo wąskie, a sama jaskinia niebezpieczna.

5.7 km od centrum

Jeden z największych skarbów speleologicznych w całym regionie. Zbadane i dostępne (acz wymagające niezłych umiejętności) korytarze liczą ponad 200 m długości. Według lokalnych podań, w opisywanej jaskini ukrywał się legendarny rozbójnik beskidzki Ondraszek - stąd też druga nazwa, Ondraszkowa Jama. W pobliżu Jaskini Malinowskiej przebiega czerwony szlak.

3.3 km od centrum

Znana również jako Grota Klimczoka, położona jest nieopodal wierzchołka góry wznoszącej się na 1080m n.p.m. To prawdziwy naturalny labirynt z wieloma salami o własnych nazwach. Żyje tutaj kilka gatunków nietoperzy, sadowiących się w podziemnych korytarzach o łącznej długości ok. 900m. Do jaskini - pomnika przyrody nieożywionej prowadzą czerwony i żółty szlak.